GİTAR KURSU

GİTAR KURSU

GRUP GİTAR KURSU: Programa başlama yaşı 7 dir.

4-6 kişilik sınıflar ile haftada 1 gün 2 ders saati sürmektedir.

Sınıf mevcuduna göre yeterli sayıda enstrüman bulunmaktadır.

Gruplar belirlenirken seviye sınavı yapılmakta buna göre uygun seviye ve yaş grubuna göre sınıflar oluşturulmaktadır.

Uygulanan müfredat; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ‘nın belirlediği 625 sayılı kanun ve bu kanunun bazı maddelerini değiştiren kanunlar ile buna yönetmeliklerle belirlenen müfredattır.

Gitar kursu programı süresi: 4 akademik yıldır(2 yıl temel eğitim aşaması -2 yıl ileri eğitim aşaması )

Öğrenciler programı bitirdiklerinde girecekleri sınavda başarılı olmaları halinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. Hak ettikleri bu sertifika onlara Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ve özel okullarla birlikte kurslarda “Usta Öğretici “olarak GİTAR ÖĞRETMENLİĞİ yapabilme hakkı sağlar.Ayrıca kendisine hedef koyan öğrencilerimiz için The Thames Valley University London College of Music’in ilgili branştaki sınav programına yönelik çalışmalar yapılır.

ÖZEL GİTAR KURSU: Haftada 1 gün 1 ders saati yapılır.

Programın Seviyesi:En az ilköğretim seviyesindeki(7 yaş ve büyükler) katılabilir.

Uygulanan müfredat; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’nın belirlediği 625 sayılı kanun ve bu kanunun bazı maddelerini değiştiren kanunlar ile buna yönetmeliklerle belirlenen müfredattır.

Gitar kursu programı süresi: 4 akademik yıldır. Ayrıca; Öğrenciler programı bitirdiklerinde girecekleri sınavda başarılı olmaları halinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. Hak ettikleri bu sertifika onlara Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ve özel okullarla birlikte kurslarda “Usta Öğretici “olarak GİTAR ÖĞRETMENLİĞİ yapabilme hakkı sağlar.
Evrensel müziğin çağdaş çalgılarından biri olarak kendisini bütün dünyaya kanıtlamış ve hemen herkesin beğenisini kazanmış bir enstrümandır. Her ne kadar modern müzikte yeri az olsa da, bilinen enstrümanların içinde en çok tercih edilen ve pek ok eğitim otoritesi tarafından başlangıçta ideal olarak görülmektedir. Günümüzde akademik olarak işlenen tek gitar türü de Klasik Gitar dır.

Gitarın kökeni kesin olmamakla beraber 8. yy.’ da Araplar vasıtasıyla İspanya’ya, oradan da Avrupa ülkelerine yayılıp çeşitli evrelerden geçerek bugünkü halini almıştır. Klasik Gitar yapı olarak bir gitar türüne de adını vermiştir. Bu gitar da “Naylon Telli Akustik Gitar” dır. Bu gitar tür klasik neredeyse herkes tarafından Klasik Gitar Olarak bilinir. Yani Klasik gitar hem bir gitar tekniğinin, hem de bir gitar türünün adıdır.

Ülkemize de 1930’lu yıllarda giren klasik gitar birçok gönüllü müzisyen sayesinde halka sevdirilmeye çalışılmıştır. Özellikle flamenco müziği ile Türk müziğinin pek çok ortak noktasının oluşu gitar müziğinin ülkemizde kısa sürede sevilmesine yardımcı olmuştur.

Dünya da 1960 ve 1970′ li yıllarda, yine bir gitar müziği olan blues kökenine dayanan rock müziğin yayılmasıyla gitar günümüzde dahi en popüler enstrüman olarak varlığını sürdürmektedir. Ancak klasik gitar adından da anlaşılacağı gibi “Klasik” haline gelmiş ve ne yazık ki popülerliğini kaybetmiştir.

Kadıköy Müzik Merkezi  olarak amacımız ,öğrencilerimize nota eğitimine dayalı olarak klasik gitarı daha bilinçli çalmalarını sağlamak ve klasik gitar eğitimiyle beraber temel müzik eğitimini de özgün bir biçimde vermektir.

Klasik Gitar Dersinin İçeriği

Müziğe Giriş
Temel Müzik ve Nota Eğitimi
Gitarın Tanımı
Gitarın Nota ile Çalınmasına İlişkin Kavramlar
Gitarda Nota Çalınması
Gitar ile Parmak Egzersizleri
Arpej Egzersizleri
Gam (Dizi ) Egzersizleri
Kadans (Durgu) Egzersizleri
Akor Egzersizleri
Etüd Çalışmaları
Küçük Formda Eser Çalışması(Menuet, Andante, Prelude, Etude, Valse )
Büyük Formda Eser Çalışması (Süit, Sonatine, Sonat, Concertino )
Güncel Şarkı Çalışması(Tercihen yapılır)
Grup Çalışmaları
Dinletilere Hazırlık Çalışmaları